روغن صنعتی   | گریس   | مواد شیمیایی
تلفن تماس :74304-021

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

 


روغن هیدرولیک نیز همانند سایر روغن ها  (روغن صنعتی) از طریق مخلوط کردن روغن پایه بدست می آید. روغن هیدرولیک می تواند متناسب با نوع روغن های پایه و مواد افزوده شده به آن دارای کاربرد های متفاوتی در انواع سیستم ها باشد.

عده ای بر این باور هستند که روغن هیدرولیک پر مصرف ترین روغن در میان سایر روغن های صنعتی می باشد. به دلیل تنوع بالای این روغن صنعتی ، کاربرد های آن متفاوت می باشد اما به طور کلی می توانیم بگوییم روغن هیدرولیک نقش انتقال دهنده ی انرژی را بر عهده دارد. چنانچه این روغن مشکل داشته باشد سیستم متوقف یا دچار اختلال خواهد شد.

 

تقسیم بندی روغن هیدرولیک

اگر بخواهیم به طور دقیق روغن هیدرولیک ها را به گروه های کوچک تر دسته بندی کنیم ، باید آن ها را بر اساس استاندارد ISO 6743 به زیر گروه های زیر دسته بندی کنیم:

HH

این روغن پایه معدنی و فاقد مواد افزودنی می باشد. همچنین اولین نسل از روغن های هیدرولیک نیز محسوب می شود.

HL

می توان گفت نسل جدیدی از روغن ها می باشد که با اضافه کردن مواد افزودنی و ضد زنگ همچنین ضد اکسیداسیون تولید شده اند. این نوع روغن هیدرولیک را روغن گردشی می نامیم.

HM

این نوع روغن هیدرولیک به وسیله ی افزودن مواد افزودنی ضد سایش به روغن های HL به وجود آمده است. هم اکنون پر کاربرد ترین روغن در میان سایر روغن ها همین روغن می باشد.

HV

کیفیت این گروه در اثر گران بودن HM به وجود آمد. HV برای محدوده دماهای وسیع کاربرد فراوانی دارد.

HG

این نوع روغن هیدرولیک به روغن هیدرولیک ماشین معروف است. این روغن به دلیل خاصیت چسبندگیی که دارد کاربردش بیشتر در موارد سیستم های کشویی رفت و برگشتی می باشد زیرا به بیرون پرتاب نمی شود.

تقسیم بندی بالا برای روغن های هیدرولیک یکی از ساده ترین و معروف ترین تقسیم بندی ها می باشد. اما استاندارد های دیگری نیز برای تقسیم بندی روغن ها وجود دارند  که از مهم ترین آن ها می توانیم به DIN 51524, Cetop RP 91 H, Afnor NFE, Cincinati Milacron, … اشاره کنیم.

اما به طور کلی اگر بخواهیم مهم ترین وظایف روغن هیدرولیک را به طور خلاصه ذکر کنیم می توانیم به روانکاری ، انتقال نیرو ، کاهش اصطکاک و ساییدگی ، محافظت در برابر زنگ زدگی  و... اشاره کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روغن صنعتی , روغن هیدرولیک , گریس و سایر محصولات این مجموعه میتوانید با متخصصین ما در شرکت روانکار شیمی ماهان تماس بگیرید.