روغن صنعتی   | گریس   | مواد شیمیایی
تلفن تماس :74304-021

اسو , Esso

روغن دنده , روغن دنده صنعتی , gear oil

روغن دنده , روغن دنده صنعتی , gear oil , خرید روغن دنده , قیمت روغن دنده صنعتی : روغن دنده یا واسکازین از جمله روغن هایی است که خودروها مصرف می کنند . روغن دنده یا واسکازین گرفته شده از کلمه روسی ( Gear oil  ) است . روغن دنده در دیفرانسیل و گیربکس خودروها استفاده می شود و با روغن های موتور فرق دارد .این روغن دارای مواد افزودنی مخصوص است که از دنده ها در مقابل فشارهای قوی محافظت می کند .

از روغن صنعتی جهت روانکاری قطعات متحرک جعبه دنده استفاده می شود این قطعات شامل : گیربکس , جعبه فرمان خودرو , دیفرانسیل و .. است . روغن دنده که مخصوص دیفرانسیل است باید قوی تر از روغن دنده گیربکس باشد زیرا این روغن ها در شرایط سخت نیز کار می کنند به همین دلیل این روغن ها قوی تر هستند . این روغن ها برا اساس  سطح کیفیت طبقه بندی می شوند . که عبارت است از سطح کیفیت ویسکوزیته ( sae ) و ( api ) .

روغن دنده

روغن دنده خودرو بایستی سیال باشد تا بتواند در زمان های بحرانی هنگامی که هوا سرد است توانایی گردش را داشته باشد . روغن دنده نیز به مانند روغن موتور چند درجه ای هستند و درجه حرارتی عملیات را پوشش می دهند . روغن دنده خودروها باید سازگار با فلزاتی چون برنز , فولاد و آلیاژهای مس دار باشند تا در تماس با آن ها بتواند به خوبی عمل کند . این نوع روغن ها مقاومت شیمیای بسیار بالایی را در برابر سفت شدن و اکسیداسیون از خود نشان می دهند . باید روغن دنده بر روی قطعات خودرو , لایه روانکاری پایداری را ایجاد کند .

از مهمترین خصوصیات روغن دنده می توان به بالا بودن ظرفیت تحمل بار و همچنین جلوی سائیدگی دندانه های دنده ها را می گیرد . زیرا در زمان تولید روغن دنده مواد افزودنی جهت روانکاری این نوع روغن ها می افزایند که به این روانکننده ها می توان روانکارهای فشار پذیر( Ep ) نیز گفت .

مشخصه های عمومی روغن دنده

خاصیت ضد خورندگی و ضد زنگ

این روغن ها از سطوح فلزی در مقابل زنگ زدگی محافظت می کنند . روغن دنده هایی که تولید می شوند نباید به هیچ عنوان خورنده باشند بلکه بایستی جلوی خورندگی و زنگ زدگی را بگیرند .

گرانروی مناسب

برای اطمینان حاصل کردن از ایمنی بودن دنده ها و کارکرد بی دردسر و بدون صدای آن ها بایستی روغن دنده گرانروی مناسبی داشته باشد . برای تشکیل لایه روغن و همچنین توزیع مناسب روغن به تمامی سطوح در فشارها و سرعت های موجود گرانروی مناسب روغن نیاز است .

آبگریزی

رطوبت هایی که در اطراف سیستم دنده بعد از اتمام کار دیده می شود که دنده ها در این صورت تمایل به میعان دارند به همین دلیل روانکار باید توانایی جداسازی رطوبت و دفع آب ها را داشته باشد . روغن دنده باید توانایی این را داشته باشد که بتواند سریع از آب جدا شود

حفاظت در برابر خراش

روغن دنده باید قابلیت این را داشته باشد که بتواند مانع از خراشیدگی سطح دندانه ها و بار زیاد شود .

روانسازی

برای کاهش اصطکاک باید روغن دنده خاصیت روانسازی داشته باشد

پایداری

باید روغن دنده از پایداری و مقاومت بالاتری برخوردار باشد